Nd-Yag Lazer

Nd-Yag Lazer

Nd-Yag Lazer, 1064 nm dalga boyu ile dokuya diğer lazerlere oranla daha derin nüfuz edebilme kabiliyetine sahiptir. Epidermisteki hiçbir kromofora yakalanmaz. Hedefi melanin değil kıl köküdür. Bu yüzden ince kıl, kalın kıl, veya kıl rengi fark etmez. Açık tenli ciltlerin yanında koyu ciltlere de uygulanabilir. Yanık riski olmadığından yaz kış kullanılabilir. Çünkü Nd :YAG lazerler enerjilerini üst epidermal bölgede kullanmazlar.

Bugün, Nd:Yag lazerlerinin epilasyonu kalıcı olarak sağladığına dair Amerikan FDA (Food and Drug Administration) kurumunun onayı bulunmaktadır. 1062 nm dalga boyu ile en derin atım seviyesine sahiptir. Tüyler deride 2 ile 7 milimetre arası derinlikte bulunurlar . Nd:Yag lazer 7-8 mm ye kadar inebilmekte ve en derindeki tüy köküne de rahatlıkla ulaşabilmektedir.

Vücudumuzda bulunan her kıl büyüme, dinlenmeye geçiş ve dinlenme olmak üzere 3 yaşam evresinden geçer.

Anagen Evresi: Kıl kökünün (folikül) büyüme evresidir.Lazerin en etkili olduğu evredir. Kıl kökü bulunduğu bölgeye ve kişiye göre yaklaşık olarak 3 yıl veya daha fazla bir zamanı bu dönemde geçirir.

Katogen Evresi: Anagen (Büyüme) ve Telogen (Dinlenme) evreleri arasındaki gelişim dönemini kapsar. Kıl kökünün kısalması ile kendini gösterir ve bir kaç gün içinde tamamlanır.

Telogen Evresi: Kılın dökülmeden önceki 3 aylık dinlenme dönemidir. Bu dönem sonunda kılın döngüsü tamamlanarak yeni bir evre olan anagen dönemi başlar. Eğer bu dönemde kıl çekilirse, Anagen Evre daha erken başlar. Bu nedenle ağda veya cımbız gibi yöntemlerle kıl çekilmemeli aksi takdirde kıl büyümesinde hızlanma etkisi oluşur.

Seans Aralıkları;

* Yüz bölgesi ayda 1 kez (6-10 seans ),

* Vücut bölgesi ise yaklaşık 1,5- 2 ayda bir (4-6 seans) yapılmaktadır.

TEDAVİ ÖNCESİ NELERE DİKKAT EDİLMELİDİR ?
– Tedaviye başlamadan en az 4 hafta öncesinden ağda, cımbız, iplikle alma, sarartma gibi metotları uygulamanın durdurulması tavsiye edilir.

– Sadece jiletle veya keserek kıllar temizlenebilir. Lazer ile kıl kökleri yok edileceğinden jilet ile kılları almak sorun yaratmaz.

– En az 1 ay öncesinden solaryuma girmek veya güneşlenmekten kaçınmak gerekir.

DEDAVİ SONRASI NELERE DİKKAT EDİLMELİDİR ?

  • Tedavi sonrasında 5–10 dakika bazen yarım saat süren kızarıklıklar görülebilir. Bu geçicidir.Bu nedenle kaşımayınız.
  • Tedaviden 4 hafta sonrasına kadar güneşlenmeyi tavsiye etmiyoruz. Güneşe çıkmak zorunlu ise cilde yüksek faktörlü güneş koruyucu sürülmesi gerekir.

Nd:YAG LAZERİNİN KULLANIM ALANLARI
– Epilasyon

– Non-ablatif cilt yenileme(Yara oluşturmadan cilt yenileme)

– Mavi Damarlar (4 mm’ye kadar kalınlığı olanlar)

– Talenjekteziler (Kılcal Damarlar) (İnce yüzeysel olanlar)

– Örümcek damarlar

– Akne sivilceleri

– Nevus Flammeus /port winw stain (Şarap lekesi-Doğumsal yüzeysel damar genişlemesi ile oluşan leke)

– Cherry hemanjomlar (ciltten kabarık damarsal genişleme)