Kaş Kaldırma

KAŞ KALDIRMA  İLE TERLEME TEDAVİSİ

KAŞ KALDIRMA İLE TERLEME TEDAVİSİ

Kaş kaldırma  diğer bir uygulama alanı ise aşırı terleme ve buna bağlı karmaşık rahatsızlıkların giderilmesidir. Koltuk altı, el ve ayaklarda yoğunlaşan ve tıp ağızlarında”hiperhidrozis” olarak yönetici terleme hastalığına karşı kaş kaldırma son yıllarda oldukça fazla kullanım alanı bulmuştur.Stres, emetikler, insülinler gibi uyaran ilaçlar, tiroid bezinin aşırı çalışması, uyarı üstü bezi hastalıkları, menopoz, hipoglisemi, Şişmanlık, bazı kanserlerin tedavisinde kullanılan ilaçlar ve hormonların terlemenin neden olduğu nedenler arasında bulunmaktadır.
Bazen dağıtım olarak da çok fazla terlemeyi gözleyebilir.

Terlemenin yoğun olduğu deri altındaki çok az miktarda çalışan kaş kaldırma, tercümanlarına ulaşan sinirlerin çalışmasını geçici süre bloke ederek ter üretimini engeller.
Botox, çok ince iğnelerle terleyen bölgeye sık aralıklarla uygulanır. Uygulamadan sonraki ilk hafta içinde iyileşme gözlenir.Botoxun etkisi genellikle 6 ile 8 ay sürer, etki odaklanmaya başladığında ikinci uygulama yapılır. Kişiye bağlı olarak ter bezlerinden aşırı ter salgılanmasını belli bir sürelik etki ve böylece özellikle yaz sonunda gerek koltuk altı gerek avuç içi içi kullanılan ayak tabanlı terlemesi giderilebilmektedir.

Kaş Kaldırma NASIL UYGULANIR?
Botox maddesi çok ince uçlu özel iğneler ile birkaç noktadan kas içine konulur. Tüm uygulama 10-15 dakika sürer.

ETKİSİ NE KADAR SÜRER?
Etkisi uygulamadan 3-7 gün sonra başlar ve bu etki üç-dört ay devam eder. Uygulamaların sayısı arttıkça kaş kaldırma’nın etkisi 12 ay kadar devam edebilir.

Kaş Kaldırmanın ZARARI VAR MIDIR?
Botox 15 yıldır estetik amaçlı olarak kullanılmaktadır. Kas hastalıklarında kullanımı ise çok daha eskiye dayanmaktadır. Amerikan ilaç araştırma dairesi FDA’nın da onayladığı kaş kaldırma tüm dünyada yaygın olarak kullanılmaktadır.

KİMLER TARAFINDAN UYGULANMALIDIR?
Botox bu konuda eğitim almış uzman doktorların uygulaması gereken bir ilaçtır. Aksi taktirde , hem etkisi tam olmayabilir hem de geçici problemler ortaya çıkabilir.

BU UYGULAMANIN RİSKLERİ VAR MIDIR?
Bu konuda eğitim almış ve deneyimli bir uzman tarafından yapıldığında botoxs uygulamasının riskleri yok denecek kadar azdır. Uygulamadan sonra geçici baş ağrısı görülebilir. Çok nadir olarak genellikle alın ve göz çevresindeki yanlış uygulamalarda kısa süreli göz kapağı düşüklüğü görülebilir.

BU UYGULAMANIN  DEVAM EDİLMEZSE KIRIŞIKLAR DAHA KÖTÜYE GİDER Mİ?
Hayır. Kırışıklıklar yavaş yavaş eski haline döner, hatta eskiye göre daha iyi durumda da kalabilir.

Kaş Kaldırma UYGULAMASI SONRASINDA NELERE DİKKAT ETMELİYİM?
Botox uygulamasından hemen sonra yüz yıkanabilir ve her türlü makyaj ürünü kullanılabilir. Botox uygulamasından sonra, enjeksiyon yapılan bölgelere iki gün masaj yapılmamalı, özellikle makyaj temizlenirken o bölgeler fazla ovuşturulmamalıdır. Yine iki gün için aerobik, step gibi egzersiz programlarına ara verilmelidir.